Faculty member

Committee member

No. Name Affiliation Title
1 Takashi Gomi Institute of Agriculture, Professor Director of Institute for WISE Program
2 Hiroyuki Sasahara Institute of Engineering, Professor Vice director of Institute for WISE Program
3 Hirotaka Saito Institute of Agriculture, Professor Vice director of Institute for WISE Program
4 Hiroshi Takiyama Institute of Engineering, Professor  
5 Ryo Funada Dean of Institute of Agriculture  
6 Matoko Yoshida Institute of Agriculture, Professor  
7 Naoko Otsu Institute of Agriculture/GIR, Professor  
8 Toshiyuki Kondo Institute of Engineering, Professor  
9 Tomoko Yoshino Institute of Engineering, Professor  
10 Atsushi Suzuki Deputy Director General(Educational Affairs)  
11 Koki Toyoda The Graduate School of Bio-Applications and Systems Engineering, Professor Leading Program collaborator
12 Yoko Iwata Organization for the Advancement of Education and Global Learning, Associate Professor  

Appointed Professor

No. Name   Title
1 Sakae Shibusawa   WISE Program, Professor
2 Yoko Ichijo   WISE Program, Associate Professor
3 Mari Kobayashi   WISE Program, Associate Professor
4 Hirokazu Ozaki   WISE Program, Lecturer
5 Duo Wang   WISE Program, Assistant Professor

Students

Enrolling in 2019

No. Name Affiliation                       
Graduate School Department
1 Shinnosuke Tokuta Engineering Dept. of Electrical and Electronic Engineering
2 Megumi Miyashita Engineering Dept. of Electrical and Electronic Engineering
3 Shinichiro Agake United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Biological Production Science
4 Mayuko Seki United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Biological Production Science
5 Miki Takehara United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Biological Production Science
6 Tomohiro Nomura  United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Biological Production Science
7 Koki Chigira Agriculture Dept. of Science of Biological Production 
8 Moeri Aoki Agriculture Dept. of Natural Resources and Eco-materials
9 Etsushi Iizuka Agriculture Dept. of Natural Resources and Eco-materials
10 Tatsuki Kurei Agriculture Dept. of Natural Resources and Eco-materials
11 Tomoaki Yamaguchi Agriculture Dept. of International Environmental and Agricultural Science
12 Kayano Izumi Engineering Dept. of Biotechnology and Life Science
13 Nanami Takeuchi Engineering Dept. of Biotechnology and Life Science
14 Ryota Miyamoto Engineering Dept. of Applied Chemistry
15 Masahiro Kawabata Engineering Dept. of Mechanical Systems Engineering
16 Rikako Hama Engineering Dept. of Industrial Technology and Innovation
17 Chinatsu Ukawa BASE Dept. of Food and Energy Systems Science
18 Ryu Sato BASE Dept. of Food and Energy Systems Science
19 Tatsuya Sudo BASE Dept. of Food and Energy Systems Science
20 Mboup Aissatou BASE Dept. of Food and Energy Systems Science
21 Biramahire Bienvenu United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Agricultural and Environmental Engineering
22 Rasis Putra Ritonga United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Symbiotic Science of Environment and Natural Resources
23 Zitong Liu  BASE Dept. of Food and Energy Systems Science
24 Rikako Tsukida Agriculture Dept. of Natural Resources and Eco-materials
25 (Private) (Private) (Private)
26 (Private) (Private) (Private)


Enrolling in 2020

No. Name Affiliation                       
Graduate School Department
1 Kento Karoji Engineering Dept. of Biotechnology and Life Science
2 Yuki Tanaka Engineering Dept. of Biotechnology and Life Science
3 Sotaro Takiguchi Engineering Dept. of Biotechnology and Life Science
4 Chikara Hayasaka Engineering Dept. of Applied Chemistry
5 Daniel Lemtukei United Graduate School of Agricultural Science Dept.of Biological Production Science
6 Yohei Arata United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Symbiotic Science of Environment and Natural Resources
7 Yite Liu United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Agricultural and Environmental Engineering
8 Sylvia Kpabitey United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Science on Agricultural Economy and Symbiotic Society
9 Takumi Yanase Engineering Dept. of Biotechnology and Life Science
10 Chanpornpakdi Ing On Engineering Dept. of Electronic and Information Engineering
11 Itsufumi Sato Agriculture Dept. of Science of Biological Production 
12 Hiroki Nagai Agriculture Dept. of Science of Biological Production 
13 Shotai Inokoshi Agriculture Dep. of International Environmental and Agricultural Science
14 Marina Iwasa Agriculture Dept. of Science of Biological Production 
15 Takuya Higashitani BASE Dept. of Bio-Functions and Systems Science
16 Hussein Mohamed
Elhusseiny Ali Elbayoumi
Agriculture
(4-year doctoral course)
Cooperative Division of Veterinary Sciences
17 Sriranjan Rasakatla Engineering Dept. of Mechanical Systems Engineering
18 Matsumura Keisuke Engineering Dept. of Applied Chemistry
19 Maruyama Haruka Engineering Dept. of Electronic and Information Engineering
20 Yang Shuo Engineering Joint Doctoral Program for Sustainability Research
21 Mengxue Xiao Agriculture Dept. of Environmental and Agricultural Engineering
22 Kaysa Faradis Mahira Engineering Dept. of Biotechnology and Life Science
23 Bwire Denis United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Agricultural and Environmental Engineering
24 Rozaqqa Noviandi United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Symbiotic Science of Environment and Natural Resources
25 Antonio Galiza
Cerdeira Gonzalez
Engineering Dept. of Mechanical Systems Engineering
26 (Private) (Private) (Private)
27 (Private) (Private) (Private)
28 (Private) (Private) (Private)
29 (Private) (Private) (Private)
30 (Private) (Private) (Private)

 

Enrolling in 2021

No. Name Affiliation                       
Graduate School Department
1 Sota Adachi BASE(工) Dept. of Food and Energy Systems Science
2 Miyabi Sakai BASE(工) Dept. of Food and Energy Systems Science
3 Chihiro Tokiwa Agriculture Dept. of International Environmental and Agricultural Science
4 Akitoshi Nakamura Agriculture Dept. of Natural Resources and Eco-materials
5 Naser Insaf BASE(工) Cooperative Major in Advanced Health Science
6 Atsushi Maedima Engineering Dept. of Biotechnology and Life Science
7 Akiyoshi Hayashi Engineering Dept. of Mechanical Systems Engineering
8 Radchenko Ilia Alekseevich Engineering Dept. of Mechanical Systems Engineering
9 Myat Nyein Khine Engineering Dept. of Biotechnology and Life Science
10 Bun Yo Taku

Agriculture

(4-year doctoral course)

Cooperative Division of Veterinary Sciences
11 Liu Muen United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Symbiotic Science of Environment and Natural Resources
12 Liu Yixin United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Science on Agricultural Economy and Symbiotic Society
13 Oum Aamra United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Science on Agricultural Economy and Symbiotic Society
14 Raharimanana Vololonirina United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Biological Production Science
15 Toru Miyata United Graduate School of Agricultural Science Dept. of Symbiotic Science of Environment and Natural Resources
16 (Private) (Private) (Private)
17 (Private) (Private) (Private)
18 (Private) (Private) (Private)
19 (Private) (Private) (Private)